wtorek, 10 marca 2015

Jak montujemy materiał Thonet w ramce?

Materiał thonet stosuje się w szerokim zakresie. Możemy użyć nie tylko jako siedzisko lub oparcie, ale również jako: 
wypełnienie drzwi mebli, lub jako zasłona zegara elektrycznego, czy kaloryferów, ponieważ nie wstrzymuje cyrkulacji powietrza.
Z uwagi na to, że materiał jest ażurowy, to powietrze wolno przepływa, a jednocześnie stanowi ozdobną zasłonę na kaloryfer. Dobrze nadaje się też do szafek w przedpokoju czy też szafek na buty. 

Żeby umieścić w ramce, wystarczy zszywacz. Nadaje się do samodzielnej pracy w domu. Materiał Thonet pod wpływem wody mięknie i trochę się rozciąga, więc łatwo się nim posługiwać. Zanim go zamontujemy, to na 2-3 godziny moczymy w wodzie i zanim wyschnie przymocujmy zszywaczem do drewnianej ramki (po stronie wewnętrznej). Nie powinno się go zbytnio naprężać, bo jak odzyska swój oryginalny rozmiar po wyschnięciu, to może się rozerwać. Trzeba też uważać, żeby zszywacz nie był mocno ustawiony, ponieważ też może rozerwać thonet. 


To trzeba wypróbować. Jeśli nie można zszywacza inaczej ustawić, to trzeba dać gumkę o szerokości 0,2-0,5 mm albo taśmę izolacyjną. Tak na pewno nie rozerwie się materiału thonet. 

Jeśli nie chcemy używać zszywacza, to możemy materiał thonet przymocować do rowka frezowanego za pomocą peddig, nasmarowanym klejem do drewna. 

Materiał thonet jest robiony z kory rattanu i ciężko się go farbuje, ponieważ farba nie wsiąka równomiernie. Dlatego też lepiej użyć lakieru Shell lub Beizen z dodatkiem barwnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz